Kino domowe - o czym należy pamiętać przy urządzaniu pokoju kinowego?
Kinematografia cieszy się niegasnącą popularnością. Przy okazji nowości filmowych chętnie udajemy się do kina lub cieszymy się seansem w domowym zaciszu, które jednak na ogół nie oferuje porównywalnych do sali kinowej wrażeń, zarówno tych wizualnych, jak i dźwiękowych.
Tak przynajmniej było jeszcze do niedawna. W ostatnich dekadach rozwój technologii odtwarzania obrazu spowodował, że ekrany telewizyjne nawet o dużych rozmiarach oraz dobrej jakości rzutniki są szeroko dostępne w stosunkowo przystępnych cenach.
Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na adaptację jednego z istniejących pomieszczeń domowych na salkę kinową lub uwzględnienie jej jeszcze na etapie projektowania budynku. To, co jeszcze do niedawna uchodziło za ekstrawagancję przeznaczoną jedynie dla pasjonatów srebrnego ekranu dysponujących odpowiednimi środkami, w ciągu ostatnich lat zdobywa coraz większą rzeszę zwolenników. Domowe sale kinowe nie ograniczają się jedynie do oglądania filmów, ale służą również do cieszenia się muzyką, grami wideo oraz integracją z bliskimi – słowem pełnią funkcję domowego centrum rozrywki i odpoczynku. Własna sala kinowa jest idealnym miejscem relaksu, nieograniczającym nas tak jak tradycyjne kino narzuconymi godzinami seansu oraz repertuarem filmowym. W domowym kinie możemy cieszyć się wraz z rodziną i przyjaciółmi zarówno nowościami, jak i klasykami filmowymi o dowolnej porze dnia i nocy. W przeciwieństwie do tradycyjnego, kino domowe oferuje również możliwość śledzenia wydarzeń sportowych czy też seriali na zyskujących coraz większą popularność platformach streamingowych.
Pomieszczenie przeznaczone do adaptacji na sale kinową nie musi być obszerne – powinno być na tyle duże, by pomieścić sprzęt oraz umeblowanie, jednak musi mieć ono odpowiednie proporcje. Starajmy się unikać pomieszczeń o wymiarach będących własną wielokrotnością, a w szczególności o proporcjach sześcianu, z powodu powstawania niepożądanych stojących fal akustycznych.
Każde kino, czy tradycyjne, cze też domowe musi posiadać ekran. W przypadku prywatnej salki kinowej wystarczy dobrej jakości rzutnik lub telewizor z odpowiednio dużym, najlepiej zakrzywionym ekranem, aby obraz był widoczny z każdego miejsca sali i miał odpowiednią głębię.
Umeblowanie sali kinowej powinno być minimalistyczne, by niepotrzebnie nie odciągać uwagi widza od ekranu. Wystarczy kanapa lub kilka wygodnych foteli oraz stolik na napoje i jedzenie. Siedziska powinny być solidne i wyposażone w wygodne oparcia, aby każdy domownik mógł poczuć się komfortowo w trakcie seansu.
Ważnym aspektem aranżacji sali kinowej jest zadbanie o odpowiednie oświetlenie (w tym przypadku przede wszystkim niwelację jego niepotrzebnych źródeł) Podobnie jak w prawdziwej sali kinowej, w której po rozpoczęciu sensu gasną światła, również do naszej sali nie powinno przenikać żadne niepożądane światło, zwłaszcza słoneczne. Jeśli pomieszczenie posiada okna, warto zastosować rolety światłoszczelne. Ściany z kolei powinny zostać pokryte odpowiednio ciemną farbą lub panelami akustycznymi o podobnej barwie. Taka aranżacja pozwoli na skupienie widza na ekranie jak również nie będzie niepotrzebnie męczyć wzroku odbijanym od ekranu światłem. Nie oznacza to jednak, że w trakcie seansu sala musi zostać całkowicie pozbawiona innych niż ekran źródeł światła. Delikatne podświetlenie zamontowane w podwieszanym suficie lub panele LED na ścianach pomogą stworzyć odpowiedni klimat oraz podkreślą design pomieszczenia.
Nie mniej ważną od obrazu częścią magii kina jest dźwięk. Dobrej jakości udźwiękowienie sali kinowej w połączeniu z odpowiednim wyciszeniem pomieszczenia może dać rewelacyjne rezultaty. Efekty dźwiękowe i muzyka w ulubionych filmach będą żywe i namacalne, co pozwoli jeszcze lepiej wczuć się w historie toczące się na ekranie.
Często jednak w pogoni za maksymalizacją jakości dźwięku osoby decydujące się na adaptację pomieszczenia na salkę kinową decydują się na zakup profesjonalnego sprzętu audio-video, inwestując w niego znaczne środki, jednak nie otrzymując satysfakcjonujących rezultatów. Sytuacja taka może być spowodowana pominięciem równie ważnego co sprzęt dobrej jakości aspektu, a mianowicie odpowiedniej aranżacji akustycznej. Jeżeli pomieszczenie nie zostanie przygotowane w prawidłowy sposób, potencjał sprzętu audio, nawet najwyższej jakości, może pozostać niewykorzystany, natomiast nawet stosunkowo niedrogie kolumny kina domowego w odpowiednio dobranym ustroju akustycznym mogą brzmieć zaskakująco dobrze.
Przy nieodpowiedniej adaptacji akustycznej pomieszczenia tracimy głębię dźwięku, jego dynamikę i detale udźwiękowienia takie jak odgłosy natury, a dialogi postaci często stają się trudne do zrozumienia. Odpowiednie przygotowanie się do adaptacji sali kinowej pozwoli jednak na uniknięcie błędów. Przeprowadzenie analizy akustycznej pomieszczenia przez fachowców z naszej firmy i na jej podstawie dobranie odpowiednich materiałów sprawi, że każdy nagrany dźwięk dotrze do uszu odbiorców w krystalicznej jakości.
Pobyt w naszym domowym centrum rozrywki nie powinien być zakłócany żadnymi niepożądanymi dźwiękami pochodzącymi z zewnątrz. Hałasy dobiegające do nas spoza domu czy też różnego rodzaju dźwięki dochodzące z jego pozostałych pomieszczeń negatywnie wpływają na odbiór filmów oraz zagłuszają dźwięki, które byłyby słyszalne w odpowiednich warunkach. Podobnie trwający w naszym kinie domowym seans nie powinien przeszkadzać osobom znajdującym się w pozostałych pomieszczeniach domu.
Z tego powodu, na ścianach naszej sali kinowej powinna zostać zastosowana izolacja akustyczna, taka jak oferowany przez naszą firmę materiał AKU-PR.
Jego zastosowanie zagwarantuje, że do naszego domowego kina nie będą dostawały się żadne niechciane dźwięki przeszkadzające w odbiorze ulubionych filmów.
Oprócz odizolowania sali kinowej od dźwięków dochodzących z zewnątrz równie ważnym etapem projektu jest zadbanie o właściwy ustrój akustyczny wewnątrz pomieszczenia. Nieprawidłowy dobór materiałów wewnątrz sali może spowodować powstawanie pogłosu, który, nawet pozornie nieznaczny, będzie miał negatywny wpływ na odbiór dźwięku i komfort przebywania w pomieszczeniu. Równie fatalne skutki będzie miało przegłuszenie pomieszczenia na skutek zastosowania zbyt dużej ilości materiałów pochłaniających. Dźwięk będzie wówczas brzmiał głucho, straci swą dynamikę, a przebywanie w sali kinowej może powodować wyraźnie odczuwalny dyskomfort.
Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie na ścianach ( przede wszystkim tej znajdującej się naprzeciw ekranu) paneli akustycznych z serii Professional lub Decor, które dobrane w odpowiedniej ilości spowodują, że fale akustyczne rozchodzące się po sali będą zarówno absorbowane jak i rozpraszane we właściwych proporcjach. Dzięki temu dźwięk dochodzący do uszu widzów będzie czysty i wyrazisty w każdej częstotliwości. Zastosowanie paneli akustycznych spowoduje również zdecydowaną poprawę walorów estetycznych i klimatu pomieszczenia. Nasz firma oferuje je we wielu kształtach oraz kolorach umożliwiając stworzenie designu odpowiadającego gustom każdego kinomana.
Często najbardziej uciążliwym aspektem adaptacji akustycznej pomieszczeń jest nadmierna głośność fal dźwiękowych o niskiej częstotliwości, które objawiają się tzw. "dudnieniem". Są one najtrudniejsze w likwidacji, dlatego w projekcie warto uwzględnić zastosowanie pułapek basowych w formie ćwierćwalców, które umieszczone w rogach pomieszczenia powinny zlikwidować problem.
Największą powierzchnią odbijającą dźwięk jest zwykle sufit. Zastosowanie ekranów podwieszanych WPO, absorbujących pionowe fale dźwiękowe nie tylko będzie miało pozytywny wpływ na akustykę pomieszczenia, ale także świetnie wpłynie na jego wygląd. Montaż tych ekranów umożliwa również umieszczenie pod nimi oświtlenia LED o regulowanym natężeniu i barwie, wspaniale podkreślając kinowy klimat naszego centrum rozrywki.
Innym rozwiązaniem jest montaż akustycznych paneli z serii Professional PRO dedykowanych na powierzchnie sufitowe.
Zaprojektowanie gotowej sali kinowej oraz jej wykonanie od podstaw jest niewątpliwie ciekawym wyzwaniem. Nasza firma posiada szerokie doświadczenie w projektowaniu zarówno domowych, jak i komercyjnych sal kinowych oraz ustrojów akustycznych pomieszczeń. Z chęcią pomożemy Państwu w doborze odpowiednich materiałów oraz ich optymalnej ilości, przeprowadzimy darmową analizę akustyczną pomieszczenia oraz stworzymy wizualizację interesującego państwa projektu, tak by wrażenia z seansu w Państwa prywatnym kinie były niezapomniane.
Jest to oczywiście jedynie ogólny zarys tematu tworzenia sali kinowej w domowym zaciszu. Pod uwagę należy wziąć wiele innych czynników, takich jak:
- konstrukcja budynku
- dobór odpowiedniego sprzętu i jego rozmieszczenie
- ewentualne wygłuszenie elementów generujących niepożądany dźwięk
- odpowiedni design pomieszczenia
Aby osiągnąć jak najlepszy efekt, zachęcamy do konsultacji z naszym działem technicznym. Nasi doradcy z chęcią pomogą Państwu spełnić marzenie posiadania własnego kina domowego z prawdziwego zdarzenia.